Sort by

KaleisaWaffle has logged 324 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Woman

American Woman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cedar Rapids

Cedar Rapids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chuck & Buck

Chuck & Buck

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tinker Bell and the Lost Treasure

Tinker Bell and the Lost Treasure

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry