kay has logged 385 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Okko's Inn

Okko's Inn

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Herself

Herself

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Piper

Piper

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Emperor

Emperor

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friday

Friday

2020
×
Edit this entry  
02
See You Next Time

See You Next Time

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry