kay has logged 61 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In Sudden Darkness

In Sudden Darkness

2020
×
Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tender

Tender

2019
×
Edit this entry  
26
More Than Frybread

More Than Frybread

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
25
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charm City Kings

Charm City Kings

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Teacher

A Teacher

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Batman and Harley Quinn

Batman and Harley Quinn

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Residue

Residue

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Residue

Residue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rhymes for Young Ghouls

Rhymes for Young Ghouls

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Downhill

Downhill

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lie

The Lie

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry