kalevira has logged 96 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Premature

Premature

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Money Talks

Money Talks

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
Half Baked

Half Baked

1998
×
Edit this entry  
19
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Identity

Identity

2003
×
★★
Edit this entry  
15
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★
Edit this entry