Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 457 Films watched
  • 38.1 Average per month
  • 8.8 Average per week

Milestones

First Film

A Serbian Film

Feb 4

Most Watched

Black Christmas

twice

The Janitor

twice

Suspiria

twice

Last Film

Escape at Dannemora

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Horror
170 films
Drama
169 films
Thriller
128 films
Comedy
128 films
Sci Fi
74 films
Action
57 films
Mystery
55 films
Fantasy
52 films
Romance
45 films
Adventure
42 films
USA
336 films
UK
53 films
Italy
44 films
France
35 films
Germany
23 films
Canada
20 films
Spain
9 films
Denmark
8 films
Australia
5 films
Poland
5 films
English
419 films
Italian
45 films
French
43 films
German
37 films
Spanish
21 films
Russian
10 films
Japanese
9 films
Latin
8 films
Polish
6 films
Hungarian
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 39

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Kaliofthedolls’s most liked review

All the Colors of the Dark

★★★★★

I have no idea what I just watched

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Cosmos: A Personal Voyage
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Heart of Fartness: Troma's First VR Experience Starring the Toxic Avenger

Films Kaliofthedolls watched in 2018

  • Escape at Dannemora
  • Sisters
  • Ghostland: The View of the Ju'Hoansi
  • A Simple Favor
  • Belladonna of Sadness
  • My Neighbor Totoro
  • Christopher Robin
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Roma
  • Leave No Trace
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Bird Box
  • Lemmy
  • The Killing
  • Shakes the Clown
  • Flower
  • BlacKkKlansman
  • Raising Cain
  • Thoroughbreds
  • Crash
  • Smooth Talk
  • Sweet Movie
  • Ghost Shark
  • Return of the Living Dead Part II
  • Troll 2
  • Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker
  • Silent Night Deadly Night 4: Initiation
  • Black Christmas
  • Die Hard
  • A Christmas Horror Story
  • Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!
  • Cinematic Titanic: Santa Claus Conquers the Martians
  • Life of Brian
  • John Denver and the Muppets: A Christmas Together
  • The Muppet Christmas Carol
  • A Charlie Brown Christmas
  • The Oracle
  • The Dorm That Dripped Blood
  • Better Watch Out
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • All the Creatures Were Stirring
  • Silent Night, Deadly Night
  • Black Christmas
  • Black Mirror: White Christmas
  • Tales from the Crypt
  • He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Gremlins
  • Batman Returns
  • Santa Claus: The Movie
  • Heart of Fartness: Troma's First VR Experience Starring the Toxic Avenger
  • Sick for Toys
  • Mercy Christmas
  • Mrs. Claus
  • The Christmas Dragon
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Santa Who?
  • Fahrenheit 11/9
  • Critters 2
  • Critters
  • Trading Places
  • Santa with Muscles
  • Ghoulies II
  • Ghoulies
  • Ernest Saves Christmas
  • Mary Magdalene
  • Mary Jane's Not a Virgin Anymore
  • The Man Who Invented Christmas
  • Family Reunion
  • Jack Frost
  • Krampus
  • Office Christmas Party
  • Mixed Nuts
  • Silent Night, Bloody Night
  • To All a Goodnight
  • The House That Jack Built
  • Christmas Evil
  • Santa's Slay
  • Whoever Slew Auntie Roo?
  • The Nightmare Before Christmas
  • Elves
  • Elf
  • The Night Before
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Scrooged
  • The Christmas Chronicles
  • Blood Feast
  • Party Monster: The Shockumentary
  • Cosmopolis
  • Lean on Pete
  • Sing Street
  • La Collectionneuse
  • La Dolce Vita
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Dracula's Daughter
  • I Was a Teenage Werewolf
  • Creature from the Black Lagoon
  • Frankenstein Meets the Wolf Man
  • White Zombie
  • The Wolf Man
  • Freaks
  • The Mummy
  • Dracula
  • Sleepless
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • May
  • Spookies
  • Teen Wolf
  • Schlock
  • Spasmo
  • Freejack
  • The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion
  • Stalked by My Doctor: Patient's Revenge
  • The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man
  • Creepshow
  • Magnolia
  • Lizzie
  • Xtro
  • Venom
  • The Return of the Living Dead
  • Hereditary
  • Aenigma
  • Planet of the Vampires
  • Blue Sunshine
  • Hotel Artemis
  • The Man Who Fell to Earth
  • Bad Timing
  • Eureka
  • Don't Look Now
  • Walkabout
  • Grease
  • Autumn Leaves
  • Sunset Boulevard
  • The Magnificent Seven
  • Over the Edge
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Brewster McCloud
  • Vice Versa
  • Battle Beyond the Stars
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • All the Colors of the Dark
  • Dark Days
  • Ant-Man and the Wasp
  • Straight on Till Morning
  • Blue Collar
  • Emanuelle and the Last Cannibals
  • Gayniggers from Outer Space
  • Bad Ronald
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • Opera
  • City of the Living Dead
  • Giallo
  • The Warriors
  • Private Lessons
  • Action Point
  • Aardvark
  • The Kindergarten Teacher
  • The People Under the Stairs
  • Between Worlds
  • Inconceivable
  • Intimacy
  • Valley Girl
  • Star 80
  • Trip with the Teacher
  • Ghosts of Mars
  • Village of the Damned
  • The Fog
  • In the Mouth of Madness
  • The Thing
  • Dawn of the Dead
  • Night of the Living Dead
  • The Nun
  • Nude Nuns with Big Guns
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Janitor
  • Suspiria
  • Halloween II
  • Suspiria
  • The Super
  • Halloween
  • Basket Case
  • Always at The Carlyle
  • The Omen
  • Omen IV: The Awakening
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Omen III: The Final Conflict
  • Damien: Omen II
  • The Omen
  • Joshua
  • Slender Man
  • Bad Match
  • A Horrible Way to Die
  • Bringing Out the Dead
  • Jack
  • Koyaanisqatsi
  • Memoirs of an Invisible Man
  • Grace Jones: Bloodlight and Bami
  • Wild at Heart

See all 457

World Map

Highly rated films Kaliofthedolls is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more