Sort by

Ankit has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creep

Creep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Downfall

Downfall

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Host

Host

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grudge

The Grudge

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A World of Your Own

A World of Your Own

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★
Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
2012

2012

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
½
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Mara

Mara

2018
×
★½
Edit this entry