RSS feed for Ankit
  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★½

    Go to hell Wallfisch!

  • The Grudge

    The Grudge

    ★★★

    Barely a notch above generic. Too restrained for pesce. Keeps it afloat though. It's cold. It's alright.

  • Deadwood: The Movie

    Deadwood: The Movie

    ★★★½

    Well, that about does her. Wraps her all up.

  • The Art of Self-Defense

    The Art of Self-Defense

    ★★★½

    I punched him in the goddamn throat. It felt amazing.

    Fury road meet fight club meet John wick meet whiplash meet the game and on and on. That's nutso. Ending is a bit kooky but fits with the theme it's going for.

  • A World of Your Own

    A World of Your Own

    I am a sucker for the last Man standing kinda premises. Looking forward to watching this masterpiece of Conal Logan.

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

    Our home!

    This pretty much rendered me speechless.

    Captured with a painterly delight and breathing with a brisk buoyancy. Every single aspect about it is wonderful inc. the screenplay which ought to be one of the years best. Jonathan Majors gives an incredible academy calibre performance in Mont and he's certainly got robbed of a nomination. Damn those A listers.

    Now take care of Jimmie there Monica. You hear me gal?

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★

    Holy waters

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

    So so so overt though

  • Terminator: Dark Fate

    Terminator: Dark Fate

    ★★

    Oh boi

  • 1917

    1917

    ★★★★★

    Theirs not to reason why, theirs but to do and die...

    Emotionally soaking, jaw dropping, heart rending, shell shocking, terror inducing, tear jerking bravura piece of filmmaking.
    &
    Fuck trailers tbh.

    PS btw Is tis Georgie dude nom for Oscars?

    PPS hey fuck Oscars right

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    Look at that. A work of art. Thank you, Scorsese.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    There will be blood