Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Stick

The Stick

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Do I Have to Take Care of Everything?

Do I Have to Take Care of Everything?

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Persian Lessons

Persian Lessons

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gravedigger’s Wife

The Gravedigger’s Wife

2021
×
Edit this entry  
09
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Windfall

Windfall

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Goodbye Tornio

Goodbye Tornio

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
25
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House Comes with a Bird

House Comes with a Bird

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Milk

Milk

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ascension

Ascension

2021
×
★★★
Edit this entry