Kall has logged 50 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Damned United

The Damned United

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Circle

The Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry