Kamran has logged 270 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Youth

Youth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ken Park

Ken Park

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Bully

Bully

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fool

The Fool

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sixth Man

The Sixth Man

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elegy of a Voyage

Elegy of a Voyage

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild Life

Wild Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pixels

Pixels

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
James White

James White

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Robert. A Fortunate Life

Robert. A Fortunate Life

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Earth

Earth

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Evening Sacrifice

The Evening Sacrifice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire

Empire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry