Kareem has logged 121 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Josephine

My Josephine

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
As I Open My Eyes

As I Open My Eyes

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Krisha

Krisha

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Example Show

Example Show

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry