Kareem has logged 38 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scopo

Scopo

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Underground

Underground

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Green Thoughts

Green Thoughts

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mumbo Jumbo

Mumbo Jumbo

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daydreams from a Crosstown Bus

Daydreams from a Crosstown Bus

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Second Coming

The Second Coming

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Pants

Hot Pants

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Double Exposure

Double Exposure

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mates

Mates

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Viceroy's House

Viceroy's House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Up, Down, Fragile

Up, Down, Fragile

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Square

The Square

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kuso

Kuso

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Western

Western

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Human Surge

The Human Surge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy End

Happy End

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Longing

Longing

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry