Kareem has logged 40 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casting

Casting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantasy Sentences

Fantasy Sentences

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dislocation Blues

Dislocation Blues

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wherever You Go, There We Are

Wherever You Go, There We Are

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Passing

Passing

2017
×
Edit this entry  
28
Irresolute

Irresolute

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Follow

The Follow

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
wkw/tk/1996@7'55''hk.net

wkw/tk/1996@7'55''hk.net

1996
×
Read the review Edit this entry  
24
Years Like Flowers

Years Like Flowers

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Best of All Worlds

The Best of All Worlds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Anthem

The Anthem

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
2017

2017

2017
×
Edit this entry  
16
Monsoon

Monsoon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rolling

Rolling

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantoms of Nabua

Phantoms of Nabua

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suck Me Shakespeer 3

Suck Me Shakespeer 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry