Kareem has logged 58 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death and Transfiguration

Death and Transfiguration

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Worm

Worm

2001
×
Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Restricted

Restricted

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Madonna and Child

Madonna and Child

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Children

Children

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Poison

Poison

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Oil

Oil

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Smell of Burning Ants

The Smell of Burning Ants

1994
×
Read the review Edit this entry  
11
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Come Swim

Come Swim

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Human Remains

Human Remains

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry