• Airplane!

  • The Blues Brothers

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Madonna and Child

    ★★★★½

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Ticket of No Return

    ★★★★★

  • Life of Brian

  • Stalker

    ★★★★

  • Alien

  • The Third Generation

  • Apocalypse Now

  • Mad Max

  • Norma Rae

    ★★★★★

  • The Marriage of Maria Braun

    ★★★★★

  • White Hole

  • Tale of Tales

    ★★★★½

  • In a Year with 13 Moons

  • Corps aboli

  • Halloween

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Grease

  • Offering

    ★★★★½

  • Enigma: Nazo

  • Opening Night

  • House

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Eraserhead

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Panic High School

    ★★½

  • Harlan County U.S.A.

    ★★★★★

  • Duelle

  • Lost, Lost, Lost

    ★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • Taxi Driver

  • Shaihu Umar

  • Daguerréotypes

    ★★★★½

  • Children

    ★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Hedgehog in the Fog

    ★★★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★½

  • The Iron Super Man

    ½

  • Jaws

  • Nashville

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Atman

  • Mirror

    ★★★★★

  • Everything Visible Is Empty

  • Phantom

  • Four Women

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Space Is the Place

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Céline and Julie Go Boating

    ★★★★½

  • Chinatown

  • Butterfly

  • Martha

  • Face & Body Parts

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★½

  • Dyketactics

    ★★★★½

  • The Amputee

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Horse

  • The Way We Were

    ★★★

  • Badlands

    ★★★★½

  • Mona Lisa

  • Belladonna of Sadness

  • Fantastic Planet

  • Willow Springs