• Eye Myth

  • Minnie and Moskowitz

    ★★★★½

  • Harold and Maude

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • The Devils

    ★★★★½

  • Fata Morgana

    ★★½

  • Metastasis

  • Rabbit's Moon

    ★★

  • The Song of Moscow

  • Othon

  • Several Friends

  • Lions Love

    ★★★½

  • Funeral Parade of Roses

  • T,O,U,C,H,I,N,G

    ★★★★

  • The Virgin's Bed

    ★★★½

  • Z

    ★★★★★

  • The Alphabet

    ★★★★½

  • Ecstasis

  • For My Crushed Right Eye

  • Double Exposure

    ★★★★

  • Bambi Meets Godzilla

  • N:O:T:H:I:N:G

    ★★★★

  • Black Panthers

    ★★★★

  • Faces

  • My 1st Film

  • Theorem

  • Your News

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Blow Up My Town

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Chronicle of Anna Magdalena Bach

  • White Christmas

  • The Sixth Side of the Pentagon

  • The Song of Avila

  • The Song of Italy

  • The Song of Assisi

  • The Graduate

    ★★★★½

  • She-Man: A Story of Fixation

  • The Campaign Volunteer

  • Barefoot in the Park

  • Belle de Jour

    ★★★★★

  • 2 or 3 Things I Know About Her

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • Absurd Encounter with Fear

  • Breakaway

  • Uncle Yanco

    ★★★★½

  • Six Men Getting Sick

  • Sailing with Bushnell Keeler

  • Fictitious Anacin Commercial

  • Jeder ein Berliner Kindl

  • Daisies

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • Made in U.S.A

  • Persona

    ★★★★★

  • Our Trip to Africa

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Rondo

    ★★★½

  • Au Hasard Balthazar

  • Masculin Féminin

  • End after 9

  • All My Life

  • Screen Test: Helmut

  • Piece Mandala/End War

    ★★★

  • Sears Catalogue 1-3

    ★★★

  • 10 Feet

  • Invocations of Canyons and Boulders (for Stan Brakhage)

  • 1000 Frames

  • Shadows of Forgotten Ancestors

  • Pierrot le Fou

  • Kustom Kar Kommandos

    ★★★

  • Not Reconciled

    ★★★

  • Now!