• Dog Star Man

  • Dog Star Man: Part IV

  • Screen Test: Edie Sedgwick

  • Dots 1 & 2

    ★★★

  • Unrolling Event

    ★★½

  • Ten Second Film

  • Christmas on Earth

    ★★★★

  • Dog Star Man: Part III

  • Dog Star Man: Part II

  • Blow Job

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Salut les Cubains

  • Mothlight

  • Contempt

  • Scorpio Rising

    ★★★★½

  • The Silence

    ★★★★½

  • Lord of the Flies

    ★★★★

  • The Birds

  • Dog Star Man: Part I

  • Winter Light

    ★★★★★

  • Machorka-Muff

    ★★★½

  • The Trial

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Antoine and Colette

  • Prelude: Dog Star Man

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • La Jetée

  • Love

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Last Year at Marienbad

  • Lola

    ★★★★½

  • Guns of the Trees

  • The Fiancés of the Bridge Mac Donald

  • Psycho

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★½

  • The Virgin Spring

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Good Morning

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Window Water Baby Moving

    ★★★★★

  • Shadows

  • A Movie

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • The Very Eye of Night

  • Diary of a Pregnant Woman

    ★★★★½

  • Along the Coast

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★

  • Les Mistons

  • Kisses

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Incredible Shrinking Man

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Rhythm

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • A Short Vision

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Duck Amuck

    ★★★★

  • Daybreak Express

    ★★★★½

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★½

  • Dead Horizons

  • Sunset Boulevard

  • Song of Love

    ★★★★★

  • Late Spring

    ★★★★

  • Batman and Robin

    ½