• Double Indemnity

    ★★★½

  • Witch's Cradle

  • At Land

    ★★★★★

  • Angels of Sin

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Hellzapoppin'

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

  • M

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Ghosts Before Breakfast

  • Sunrise: A Song of Two Humans

  • Film Study

  • Return to Reason

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Different from the Others

  • The Cameraman's Revenge

  • Falling Leaves

    ★★★★

  • A Trap for Santa Claus

  • Those Awful Hats

  • The Consequences of Feminism

    ★★★★½

  • From Show Girl to Burlesque Queen

  • The Little Match Seller

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • Birth of the Pearl

  • Arabian Gun Twirler

    ★★★

  • Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

  • Something Good - Negro Kiss

  • After the Ball

  • Fatima's Coochee-Coochee Dance

  • The Kiss

  • The Cabbage-Patch Fairy

  • Childish Quarrel

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Annabelle Serpentine Dance

  • Carmencita

  • Annabelle Butterfly Dance

  • Annabelle Sun Dance

  • Woman Walking Downstairs

  • The Horse in Motion

  • Die andere Farbe

  • A Rainbow In the Sky

  • Annas Ankunft in Freiburg und die Wohnungssuche mit ihrer Freundin Sabine

    ★★★★★

  • Example Show

    ★★★★★