RSS feed for kanafani

kanafani has logged 53 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Devil's Trap

The Devil's Trap

1962
×
Edit this entry  
30
The True Nature of Bernadette

The True Nature of Bernadette

1972
×
Edit this entry  
30
Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

1906
×
Edit this entry  
30
San Francisco: Aftermath of Earthquake

San Francisco: Aftermath of Earthquake

1906
×
Edit this entry  
30
A Sticky Woman

A Sticky Woman

1906
×
Edit this entry  
30
The Hilarious Posters

The Hilarious Posters

1906
×
Edit this entry  
30
A Funny Shave

A Funny Shave

1906
×
Edit this entry  
30
Humorous Phases of Funny Faces

Humorous Phases of Funny Faces

1906
×
Edit this entry  
30
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
Edit this entry  
30
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
Edit this entry  
30
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
30
Century of Birthing

Century of Birthing

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
24
The Downfall of Osen

The Downfall of Osen

1935
×
★★★½
Edit this entry  
23
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★½
Edit this entry  
23
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Edit this entry  
22
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
Edit this entry  
20
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Kidnapping

The Kidnapping

1934
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
May They Rest in Revolt (Figures of War)

May They Rest in Revolt (Figures of War)

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beijing Watermelon

Beijing Watermelon

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Armourless Knight

Armourless Knight

1966
×
★★★½
Edit this entry  
16
Frameup

Frameup

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
Edit this entry  
14
Alyonka

Alyonka

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
Brouillard #14

Brouillard #14

2013
×
Edit this entry  
12
J.

J.

2008
×
Edit this entry  
12
La grande dame

La grande dame

2011
×
Edit this entry  
12
ARTIFICES #1

ARTIFICES #1

2007
×
Edit this entry  
12
My Nights Are More Beautiful Than Your Days

My Nights Are More Beautiful Than Your Days

1989
×
Edit this entry  
10
Skagafjördur

Skagafjördur

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Son of Gascogne

Son of Gascogne

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lothringen!

Lothringen!

1994
×
Edit this entry  
09
Grass

Grass

2018
×
Edit this entry  
09
Jumanji

Jumanji

1995
×
Edit this entry  
09
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Wolff Von Amerongen: Did He Commit Bancruptcy Offences?

Wolff Von Amerongen: Did He Commit Bancruptcy Offences?

2004
×
Edit this entry  
06
Sergei/Sir Gay

Sergei/Sir Gay

2017
×
Edit this entry  
06
State Legislature

State Legislature

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
ALTIPLANO

ALTIPLANO

2018
×
Edit this entry  
03
My Heart Beats Only for Her

My Heart Beats Only for Her

2009
×
Edit this entry  
03
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
The Imp

The Imp

1981
×
★★★
Edit this entry  
02
Absence

Absence

1990
×
Edit this entry