RSS feed for kanafani

kanafani has logged 83 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Farewell, Home Sweet Home

Farewell, Home Sweet Home

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
L. Cohen

L. Cohen

2018
×
Edit this entry  
05
From Far Away

From Far Away

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dolphin Reef

Dolphin Reef

2018
×
Edit this entry  
04
A Fine Day

A Fine Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Vacation

Vacation

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Chameli Ki Shaadi

Chameli Ki Shaadi

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Edge of Darkness

Edge of Darkness

2010
×
★½
Edit this entry  
29
Dealer

Dealer

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
In the Shadows

In the Shadows

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
CoinCoin and the Extra-Humans

CoinCoin and the Extra-Humans

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
3 Bad Men

3 Bad Men

1926
×
★★★★
Edit this entry  
21
PTU

PTU

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★
Edit this entry  
14
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Edit this entry  
08
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blanche

Blanche

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
The United States of America

The United States of America

1975
×
Edit this entry  
06
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Edit this entry  
01
The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Mrs. Fang

Mrs. Fang

2017
×
Edit this entry  
28
24 Hours to Live

24 Hours to Live

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
West Side Avenue

West Side Avenue

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
End of Desire

End of Desire

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
Edit this entry  
16
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
Once More

Once More

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★
Edit this entry  
15
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Edit this entry