Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
Edit this entry  
10
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hackers

Hackers

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Revolution OS

Revolution OS

2001
×
Edit this entry  
15
Luna

Luna

1979
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
Edit this entry  
07
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
American Valhalla

American Valhalla

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Our Lady of the Assassins

Our Lady of the Assassins

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Making Birds Act

Making Birds Act

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Rose Seller

The Rose Seller

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Colombia: Wild Magic

Colombia: Wild Magic

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
King Size

King Size

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The State of Things

The State of Things

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Woodpecker

The Woodpecker

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Edit this entry  
11
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Memories of My Father

Memories of My Father

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry