Sort by

Kane has logged 64 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Falling

The Falling

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Skin

Skin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Native Son

Native Son

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry