Sort by

Kane has logged 34 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kitty

Kitty

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
The Cage

The Cage

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
And I Will Rise, If Only To Hold You Down

And I Will Rise, If Only To Hold You Down

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
Read the review Edit this entry  
19
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Sadness of Zohara

The Great Sadness of Zohara

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Christine

Christine

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Queen of Diamonds

Queen of Diamonds

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Towards Mathilde

Towards Mathilde

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Violation

Violation

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry