Sort by

Steven has logged 64 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Stone Roses: Made of Stone

The Stone Roses: Made of Stone

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gloria

Gloria

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lore

Lore

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
Read the review Edit this entry  
26
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Wars

Dirty Wars

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Balance

Balance

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Body

The Body

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
After Earth

After Earth

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Le Week-End

Le Week-End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The History of Future Folk

The History of Future Folk

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Destino

Destino

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry