Steven has logged 45 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Major

The Major

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Magnificent Haunting

A Magnificent Haunting

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Am Breathing

I Am Breathing

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is Martin Bonner

This Is Martin Bonner

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cutie and the Boxer

Cutie and the Boxer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trash Dance

Trash Dance

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Muscle Shoals

Muscle Shoals

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Attack

The Attack

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Institute

The Institute

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Smash and Grab: The Story of the Pink Panthers

Smash and Grab: The Story of the Pink Panthers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Breathing

I Am Breathing

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
McCanick

McCanick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Short Term 12

Short Term 12

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Edit this entry  
02
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hardware

Hardware

1990
×
★★
Edit this entry  
01
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry