Sort by

Steven has logged 36 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Dynamite - The Rise of James Brown

Mr. Dynamite - The Rise of James Brown

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rudderless

Rudderless

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Judge

The Judge

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Medusa Touch

The Medusa Touch

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★½
Edit this entry  
24
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jimi: All Is by My Side

Jimi: All Is by My Side

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Page Turner

The Page Turner

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Save the Tiger

Save the Tiger

1973
×
Read the review Edit this entry  
17
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manuscripts Don't Burn

Manuscripts Don't Burn

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Supermensch: The Legend of Shep Gordon

Supermensch: The Legend of Shep Gordon

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stretch

Stretch

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Horns

Horns

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mist

The Mist

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry