Steven has logged 249 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
808

808

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
George Michael: Live at The Palais Garnier Opera House in Paris

George Michael: Live at The Palais Garnier Opera House in Paris

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fatima

Fatima

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★
Edit this entry  
25
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★
Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Peter and the Farm

Peter and the Farm

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Last Man on the Moon

The Last Man on the Moon

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Beautiful Broken Brain

My Beautiful Broken Brain

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
The Darkest Universe

The Darkest Universe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Coming War on China

The Coming War on China

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Am Bolt

I Am Bolt

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gary Numan: Android In La La Land

Gary Numan: Android In La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Contact

Contact

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★
Edit this entry  
13
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kicks

Kicks

2016
×
★★
Edit this entry  
05
After Love

After Love

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★
Edit this entry