Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
allison

allison

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for allison
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • allison’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Enough Said

    Enough Said 2013

    ★★★★ Rewatched by allison 20 May 2022

    when she says she likes his paddles and he says he likes her ass and she does that pleasantly surprised/embarrassed laugh 💞 💞 💞 they're old friends and it's pure sunshine

  • Lovely & Amazing

    Lovely & Amazing 2001

    ★★★ Watched by allison 19 May 2022

    when they went to mcdonald's... exactly

  • Please Give

    Please Give 2010

    ★★★½ Watched by allison 18 May 2022

    always just bowled over by what nicole holofcener and catherine keener can do together. magic!

  • Walking and Talking

    Walking and Talking 1996

    ★★★★ Watched by allison 16 May 2022

    the best movie subgenre is "sad woman has a breakdown when her best friend gets engaged." catherine keener and liev schreiber are so unreasonably charming here i can't take it!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★½ Watched by allison 15 May 2022

    you know who could really enter the multiverse of madness was bronco henry

  • Bad Trip

    Bad Trip 2021

    ★★★★ Rewatched by allison 14 May 2022

    deserves a criterion release

  • Firestarter

    Firestarter 2022

    ★½ Watched by allison 14 May 2022

    in many ways this is a movie about zac efron loving his gay daughter

  • The Land of Steady Habits

    The Land of Steady Habits 2018

    ★½ Watched by allison 08 May 2022

    so weird to watch ben mendelsohn play just some guy

  • Office Space

    Office Space 1999

    ★★★½ Watched by allison 06 May 2022

    someone's gotta tell these guys about apple tv+'s severance

  • Spring Awakening: Those You've Known

    Spring Awakening: Those You've Known 2022

    Watched by allison 03 May 2022

    look i’m thrilled i got to hear the vagina story straight from lea michele’s mouth but my main gripe with this is WHY did they bother filming the whole reunion concert if they were going to chop it up so much!!!!!! i deserve to see every frame of 37 year old john gallagher jr reprising his TONY AWARD WINNING ROLE as a 15 year old queer coded suicidal german teen!!!!!!!!!!! there was simply no need to intercut it with the…

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★ Watched by allison 23 Apr 2022

    most unbelievable part of this was pedro pascal trying to pass as straight

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched by allison 22 Apr 2022

    when the rocks said ha ha ha ha ha 🥰

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 67
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro