Tommy has logged 110 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Edit this entry  
20
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Russian Yeti: The Killer Lives

Russian Yeti: The Killer Lives

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
03
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry