Sort by

Kara has logged 90 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
Edit this entry  
14
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
Edit this entry  
05
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
The Terminator

The Terminator

1984
×
Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Edit this entry  
24
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
Edit this entry  
23
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drillbit Taylor

Drillbit Taylor

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Only You

Only You

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry