Sort by

Kara has logged 127 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★
Edit this entry  
28
Goopy Gyne Bagha Byne

Goopy Gyne Bagha Byne

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moving

Moving

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Close-Knit

Close-Knit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oculus

Oculus

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sunny

Sunny

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Pupille

Le Pupille

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wyrm

Wyrm

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mona Lisa and the Blood Moon

Mona Lisa and the Blood Moon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summer Bus

Summer Bus

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Sprout

Sprout

2013
×
Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
Edit this entry  
13
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
The House of Us

The House of Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry