• The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★★★½

    The tbosas brainrot is real…Suzanne Collins really did something here I fear

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★★★

    This truly is the year of white men in cinema making the worst decisions (sadly in reality that’s every year lol)

  • Thanksgiving

    Thanksgiving

    ★★★½

    Sadly the rest of the film was unable to compare to the hilarity of the title card but it was still a somewhat entertaining gorefest!

  • Loki

    Loki

    ★★★★

    Season 2 Review w/ spoilers
    —————


    …First of all, Loki is my ultimate favorite character maybe of anything ever lol.  I really enjoy this series and the last episode was (literally) god-tier.  HOWEVER if they end Loki’s entire arc here I will never get over it…..at least it’s better than what he got in Infinity War which yes in case you were wondering, I am still and will always be bitter about 😭

  • The VelociPastor

    The VelociPastor

    How do you even begin to rate this lol

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    2nd movie of Halloween 🎃 
    I love that the girlies were just hungry misandrist werewolves, we love to see it!

  • The Lost Boys

    The Lost Boys

    ★★★½

    My mom picked the Halloween movie as she really loved this when it came out and she didn’t think it holds up too well but to me this is Quintessential 80s…it’s camp I dunno what to tell you!!

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★★

    This was so sweet!  Halle Bailey’s singing…literal chills!!  I think these remakes are so popular because they’re new and familiar at the same time and while some of them are definite flops I’d say this is one of the good ones!  Jail time for Scuttlebutt for real tho 🤢

  • No Exit

    No Exit

    ★★★★

    Havana Rose Liu MVP obviously!!

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    I have incredibly mixed feelings about this having read the book beforehand.  There was one key event that was pivotal in the book but was completely re-worked in the film, and I feel like all the changes I didn’t like had to do with making us feel more sympathetic toward Leo’s portrayal of Ernest, which is counterproductive to the overall message (in my opinion at least).  So while the craft is predictably impeccable and the cast more than delivers, some…

  • No One Will Save You

    No One Will Save You

    ★★½

    If this was just “alien home invasion” like the first half hour, I would’ve loved it.  Whatever was going on the rest of the time was a big swing and a miss for me 🤷‍♀️

  • No Exit

    No Exit

    ★★★★

    This was WILD but then I come on letterboxd to find that y’all find it basic??  Maybe I’m becoming a weakling 😮