K has logged 150 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fear

Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Purge

The Purge

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Allegiant

Allegiant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Edit this entry