karamashi has logged 88 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avengement

Avengement

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I See You

I See You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wax Mask

The Wax Mask

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parole Violators

Parole Violators

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★½
Read prior review Edit this entry  
07
Halloween II

Halloween II

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Guru, the Mad Monk

Guru, the Mad Monk

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hearse

The Hearse

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Cries in the Night

Cries in the Night

1980
×
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witching

The Witching

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pray 3D: The Storm

Pray 3D: The Storm

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry