Sort by

Karelle has logged 408 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Diary of a Lost Girl

Diary of a Lost Girl

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mirror Crack'd

The Mirror Crack'd

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Who Killed Santa Claus?

Who Killed Santa Claus?

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beggars of Life

Beggars of Life

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Little Pony: Best Gift Ever

My Little Pony: Best Gift Ever

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Girl in Every Port

A Girl in Every Port

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Scoop

Scoop

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Show Off

The Show Off

1926
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
It's the Old Army Game

It's the Old Army Game

1926
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry