Sort by

Karelle has logged 40 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★
Edit this entry  
28
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scandal

Scandal

1950
×
★★★½
Edit this entry  
27
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Door Into Darkness: Eyewitness

Door Into Darkness: Eyewitness

1973
×
★★
Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wings

Wings

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Door Into Darkness: The Tram

Door Into Darkness: The Tram

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cracks

Cracks

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Opera

Opera

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Edit this entry  
10
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Little Pony: Equestria Girls - Rainbow Rocks

My Little Pony: Equestria Girls - Rainbow Rocks

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★½
Edit this entry  
02
Coney Island

Coney Island

1917
×
★★½
Edit this entry  
02
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry