• Mank

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Blue

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • To the Bone

    ★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • La La Land

    ★★½

  • The Revenant

    ★★★½

  • The Big Short

    ★★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★

  • Spectre

    ★★½

  • Crimson Peak

    ★★★½

  • The Intern

    ★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Everest

    ★★★

  • Jurassic World

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • I Origins

    ★★★

  • Maleficent

    ★★½

  • The Fault in Our Stars

    ★★★

  • Godzilla

    ★★★

  • Walk of Shame

    ★★½

  • Divergent

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Non-Stop

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • Saving Mr. Banks

    ★★★★

  • Locke

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Tim's Vermeer

    ★★★½

  • World War Z

    ★★★

  • Venus in Fur

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★½

  • Argo

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

  • Prometheus

    ★★★★

  • War Horse

    ★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • In Time

    ★★½

  • Killer Joe

    ★★★★

  • Friends with Benefits

    ★★½

  • Drive

    ★★★★

  • TRON: Legacy

    ★★★½

  • Due Date

    ★★★½

  • Stone

    ★★★

  • The King's Speech

    ★★★★

  • Incendies

    ★★★½

  • Wall Street: Money Never Sleeps

    ★★★

  • Black Swan

    ★★★

  • Inception

    ★★★★

  • You Will Meet a Tall Dark Stranger

    ★★