Sort by

karen has logged 247 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Second Act

Second Act

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Swimming with Men

Swimming with Men

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
King of Thieves

King of Thieves

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Creed II

Creed II

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Edit this entry  
24
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Science Fair

Science Fair

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Science Fair

Science Fair

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry