Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Possession

Possession

1981
×
★★½
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★½
Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Reprise

Reprise

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★
Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
10,000 Km

10,000 Km

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Whale

The Whale

2022
×
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Aloners

Aloners

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★
Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Manta Ray

Manta Ray

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Emotion

Emotion

1966
×
★★
Edit this entry  
26
My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

My God, My God, Why Hast Thou Forsaken Me?

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
The First Monday in May

The First Monday in May

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★½
Edit this entry