Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Scenes from Childhood

Scenes from Childhood

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sete Minutos

Sete Minutos

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
A Dama do Estácio

A Dama do Estácio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tudo Bem

Tudo Bem

2020
×
Edit this entry  
05
Neighbors

Neighbors

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Outro Fogo

Outro Fogo

2017
×
Edit this entry  
02
Get the Grift

Get the Grift

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Durval Records

Durval Records

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Vida Depois do Tombo

A Vida Depois do Tombo

2021
×
Edit this entry  
30
A Dura

A Dura

×
Edit this entry  
30
Breakwater

Breakwater

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
25
Don't Call Me Son

Don't Call Me Son

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Peixe

Peixe

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Interview

The Interview

1966
×
Edit this entry  
21
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
15
Kbela

Kbela

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Soul in the Eye

Soul in the Eye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Um Dia na Vida

Um Dia na Vida

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Master, a Building in Copacabana

Master, a Building in Copacabana

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Two Way Street

Two Way Street

2004
×
Edit this entry  
29
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Babies

Babies

2010
×
Edit this entry  
23
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Um Suburbano Sortudo

Um Suburbano Sortudo

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Homo Sapiens 1900

Homo Sapiens 1900

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Summer Rains

Summer Rains

1978
×
★★★★
Edit this entry  
27
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sonho de Fogo

Sonho de Fogo

2020
×
Edit this entry  
25
M8 - When Death Rescues Life

M8 - When Death Rescues Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Niagara Falls

Niagara Falls

1896
×
Read the review Edit this entry  
22
Rough Sea at Dover

Rough Sea at Dover

1895
×
Read the review Edit this entry  
22
Rio, North Zone

Rio, North Zone

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Denying Brazil

Denying Brazil

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
How Tasty Was My Little Frenchman

How Tasty Was My Little Frenchman

1971
×
Edit this entry