• Nomadland

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ½

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Dolemite Is My Name

  • Hustlers

    ★★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Rocketman

  • The Hustle

    ★½

  • Wine Country

    ★★½

  • Yesterday

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • Knock Down the House

    ★★★

  • Blinded by the Light

  • The Farewell

  • Fyre

    ★★★½

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Quietude

    ★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Birds of Passage

    ★★★★★

  • Everybody Knows

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Viva

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★½

  • Tangerine

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Ixcanul

    ★★★★★