• What Is a Woman?

  • The Power of the Dog

    ★½

  • Red Rocket

    ★★½

  • Compartment No. 6

    ★★★★

  • What Do We See When We Look at the Sky?

    ★★★★

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★

  • The White Tiger

  • Atarrabi & Mikelats

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • The Irishman

    ★½

  • Waiting for the Barbarians

  • Uncut Gems

    ★★½

  • An Officer and a Spy

    ★★★★

  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Chernobyl

  • Hutsul girl Ksenia

    ★★★

  • Honeyland

    ★★★½

  • Green Book

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • Roma

  • How Fernando Pessoa Saved Portugal

  • Burning

  • Shoplifters

    ★★★★

  • The Public

  • Phantom Thread

  • Downsizing

  • The Shape of Water

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★

  • The Square

    ★★★½

  • Chronicles of the Time of Troubles

    ★★★★

  • Waiting for the Barbarians

  • The Coming War on China

  • The Salesman

  • After the Storm

  • Hell or High Water

  • Mr. Church

  • The Son of Joseph

  • Hail, Caesar!

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★

  • The Assassin

  • Youth

  • Cemetery of Splendor

  • Mad Max: Fury Road

  • Blackhat

    ★½

  • Inherent Vice

  • Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

  • Phoenix

  • The Look of Silence

  • The Fool

    ★★★★

  • La Sapienza

  • Maps to the Stars

  • Two Days, One Night

  • The Homesman

  • Mr. Turner

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Wolf of Wall Street

  • The Counselor

    ★½

  • Gravity

  • I'm an Old Communist Hag

    ★★★½

  • Snowpiercer

  • The Immigrant

  • Blue Is the Warmest Color

    ★½

  • The Great Beauty

  • Inside Llewyn Davis

  • A Touch of Sin

  • The Past

  • Night Train to Lisbon

  • Nobody's Daughter Haewon

  • Before Midnight

  • Tokyo Family

  • The Grandmaster