Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
State of Things

State of Things

1995
×
Edit this entry  
04
Behold Homolka

Behold Homolka

1970
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Strangers in Beijing

The Strangers in Beijing

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dangerous Charm

Dangerous Charm

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wood and Stone

Wood and Stone

1940
×
★★★½
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Minamata

Minamata

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sundown

Sundown

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Runner

The Runner

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Gallery of Monsters

The Gallery of Monsters

1924
×
★★★★
Edit this entry  
09
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
On the Roads of Armenia

On the Roads of Armenia

1957
×
★★★½
Edit this entry  
25
Demon Pond

Demon Pond

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bonchi

Bonchi

1960
×
Edit this entry  
14
Gustave est médium

Gustave est médium

1921
×
Edit this entry  
13
The Vanishing Virginian

The Vanishing Virginian

1942
×
★★★½
Edit this entry  
13
Song of the Flower Basket

Song of the Flower Basket

1937
×
★★★
Edit this entry  
28
Broadway Bill

Broadway Bill

1934
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sylvia and the Ghost

Sylvia and the Ghost

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Woman Demon Human

Woman Demon Human

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★½
Edit this entry  
21
Two of Us

Two of Us

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sunshine Follows Rain

Sunshine Follows Rain

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Somewhere in Berlin

Somewhere in Berlin

1946
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fièvre

Fièvre

1921
×
★★★½
Edit this entry  
12
Flight Into Darkness

Flight Into Darkness

1935
×
★★★★
Edit this entry  
11
Victory of Women

Victory of Women

1946
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Other

The Other

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Deer

The Deer

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Devil's Daughter

Devil's Daughter

1946
×
★★★★
Edit this entry  
02
Maria do Mar

Maria do Mar

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hello, It's Me!

Hello, It's Me!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rosa, I Love You

Rosa, I Love You

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Enough Praying

Enough Praying

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hutsul girl Ksenia

Hutsul girl Ksenia

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
P for Pelican

P for Pelican

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
How Far, How Near

How Far, How Near

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Vacation with Kids

Vacation with Kids

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eyes, the Sea and a Ball

Eyes, the Sea and a Ball

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Divine Voyage

The Divine Voyage

1929
×
★★★
Edit this entry  
10
The President

The President

1919
×
★★★★
Edit this entry  
10
So This Is Paris

So This Is Paris

1926
×
★★★★
Edit this entry  
07
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★
Edit this entry  
04
The Miraculous Life of Teresa of Lisieux

The Miraculous Life of Teresa of Lisieux

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Karl Fredrik Reigns

Karl Fredrik Reigns

1934
×
★★★★
Edit this entry  
02
There Is Such a Lad

There Is Such a Lad

1964
×
★★★½
Edit this entry  
01
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★½
Edit this entry