Sort by

karljkiplin has logged 54 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Tree We Hurt

The Tree We Hurt

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cucaracha

Cucaracha

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sons and Comrades

Sons and Comrades

1985
×
★★★½
Edit this entry  
11
This Is My Country

This Is My Country

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Swan Song

Swan Song

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
05
The Serpent's Way

The Serpent's Way

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Men from the Fisherman's Village

Men from the Fisherman's Village

1962
×
★★★
Edit this entry  
26
The Unscrupulous Ones

The Unscrupulous Ones

1962
×
★★★
Edit this entry  
24
The Last Word

The Last Word

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Man for Burning

A Man for Burning

1962
×
★★★½
Edit this entry  
18
Her Right

Her Right

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Voice from Beyond

The Voice from Beyond

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Playboy of the Western World

The Playboy of the Western World

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Destiny's Son

Destiny's Son

1962
×
★★★
Edit this entry  
05
Beyond the Horizon

Beyond the Horizon

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Four Winds of Heaven

Four Winds of Heaven

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Abadanis

The Abadanis

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wheel

The Wheel

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Women from the Lake of Scented Souls

Women from the Lake of Scented Souls

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Macedonian Saga

Macedonian Saga

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
Fox: Hunter

Fox: Hunter

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Burnt Skin

Burnt Skin

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
La belle de nuit

La belle de nuit

1934
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eclipse

Eclipse

1934
×
★★★½
Edit this entry  
13
No Greater Glory

No Greater Glory

1934
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Great Game

The Great Game

1934
×
★★★★
Edit this entry  
01
Night Butterflies

Night Butterflies

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ideal Landscape

The Ideal Landscape

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
The New Babylon

The New Babylon

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Family Feud

Family Feud

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
First Woman in the Forest

First Woman in the Forest

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Roots

Roots

1954
×
Edit this entry  
26
Harbour Drift

Harbour Drift

1929
×
Edit this entry  
24
The Glass Eye

The Glass Eye

1929
×
Edit this entry  
17
Fräulein Else

Fräulein Else

1929
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Manxman

The Manxman

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hunger in Waldenburg

Hunger in Waldenburg

1929
×
Edit this entry  
04
Ave, Vita

Ave, Vita

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Sins of Love

The Sins of Love

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tough Kids

Tough Kids

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Red Apples

Red Apples

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
Filip the Kind

Filip the Kind

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
Iracema

Iracema

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Piece of Sky

A Piece of Sky

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marie-Louise

Marie-Louise

1944
×
★★★★
Edit this entry