Kyle has logged 458 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trolls

Trolls

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Date

Holiday Date

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
It's Beginning to Look a Lot Like Christmas

It's Beginning to Look a Lot Like Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in Rome

Christmas in Rome

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Murder by Television

Murder by Television

1935
×
½
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas at Graceland: Home for the Holidays

Christmas at Graceland: Home for the Holidays

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Christmas at the Plaza

Christmas at the Plaza

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Color of Friendship

The Color of Friendship

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Commando

Commando

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zenon: Girl of the 21st Century

Zenon: Girl of the 21st Century

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brink!

Brink!

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry