Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
07
My Father and My Son

My Father and My Son

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Apartment

Apartment

2004
×
★½
Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Memory Box

Memory Box

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
I’ll Leave You Two Alone

I’ll Leave You Two Alone

2021
×
Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Edit this entry  
23
The Criminals

The Criminals

2020
×
Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blind

Blind

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Vavien

Vavien

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Not Knowing

Not Knowing

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Pandora's Box

Pandora's Box

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
08
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Majority

Majority

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Mimaroğlu: The Robinson of Manhattan Island

Mimaroğlu: The Robinson of Manhattan Island

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
Edit this entry  
15
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Cem Yılmaz: Diamond Elite Platinum Plus

Cem Yılmaz: Diamond Elite Platinum Plus

2021
×
Edit this entry  
31
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Edit this entry  
30
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★½
Edit this entry  
22
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
On the Way to School

On the Way to School

2008
×
Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Junior

Junior

2011
×
Edit this entry  
04
Only Blockbusters Left Alive: Monopolizing Film Distribution in Turkey

Only Blockbusters Left Alive: Monopolizing Film Distribution in Turkey

2016
×
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Block C

Block C

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
The Cemil Show

The Cemil Show

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry