• The Northman

    ★★★★

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Being the Ricardos

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • Belfast

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★½

  • Memoria

    ★★★★

  • A Hero

    ★★★★½

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★½

  • Annette

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★½

  • Army of the Dead

    ★★★

  • Oxygen

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Bad Trip

    ★★★½

  • Coming 2 America

    ★★½

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • Cherry

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Passing

    ★★★½

  • CODA

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • The White Tiger

    ★★★

  • Cops and Robbers

    ★★★

  • News of the World

    ★★★

  • Education

    ★★★

  • The Midnight Sky

    ★★

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • The Hand

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Two Distant Strangers

    ★½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★½

  • Mank

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Hubie Halloween

    ★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★½