Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Clock

The Clock

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Madame X: An Absolute Ruler

Madame X: An Absolute Ruler

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Laocoon & Sons

Laocoon & Sons

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry