Sort by

Karsten has logged 342 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry