RSS feed for Karthic
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fire in Babylon

Fire in Babylon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Krishna and His Leela

Krishna and His Leela

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bulbbul

Bulbbul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kappela

Kappela

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gulabo Sitabo

Gulabo Sitabo

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Choked: Paisa Bolta Hai

Choked: Paisa Bolta Hai

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ponmagal Vandhal

Ponmagal Vandhal

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gauthamante Radham

Gauthamante Radham

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kaamyaab

Kaamyaab

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Varane Avashyamund

Varane Avashyamund

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Thappad

Thappad

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mayabazar 2016

Mayabazar 2016

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry